Dejstvo je, da je bila Velika Britanija vse od njenega vstopa v Evropsko gospodarsko skupnost eden ključnih akterjev evropskih integracij, z Evropsko unijo na čelu, pa čeprav je imela posebne ugodnosti (svojo valuto, poseben način prometa,…). Prav zato je Evropska unija ob že tako številnih izzivih, s katerimi se sooča, danes pred eno najbolj zahtevnih nalog – evropsko skupnost še bolj združiti in povezati s ciljem nadaljnjega demokratičnega razvoja in dviga blaginje za vse državljanke in državljane.
Je pa to nedvomno pomembna preizkušnja tudi za našo državo, kako bo vsebinsko pristopila k organizacijskemu preoblikovanju evropske skupnosti. Menim, da v prvi vrsti potrebujemo debirokratizacijo unije in več solidarnosti članic pri izvrševanju odgovorne politike, katere rešitve morajo biti usmerjene v dobrobit ljudi in ne vodilnih korporacij.
Le na ta način lahko še upamo na nadaljnji obstoj in kakovostni razvoj Evropske unije. Signal, ki ga je z referendumom dala Velika Britanija, je lahko resna grožnja obstoju evropske skupnosti v takšni obliki.